free amp templates

Technologia RFID

Technologia RFID polega na identyfikacji obiektów za pomocą fal radiowych.

Przedmioty (także pojazdy, ludzie czy zwierzęta) oznakowuje się specjalnymi etykietami wyposażonymi w antenę i układ pozwalające odebrać i odpowiedzieć na określony sygnał. Czytnik RFID wysyła sygnał radiowy o odpowiedniej częstotliwości, który powoduje zasilenie etykiet w energię elektryczną i wygenerowanie sygnału zwrotnego zawierającego unikatowy identyfikator etykiety. Czytnik jest w stanie odebrać sygnał i zidentyfikować wiele etykiet jednocześnie co stanowi znaczną przewagę tej technologi nad identyfikacją opartą np. o kody kreskowe. Drugą bardzo znaczącą zaleta jest brak konieczności bezpośredniej widoczności czytnika i etykiety. Układ będzie działał także przez wszelkiego rodzaju przesłony nieabsorbujące lub nieekranujące promieniowania elektromagnetycznego.  

Podział systemów RFID

Systemy pasywne LF
(niskich częstotliwości)
125 / 134 kHz

Są to  proste systemy o bardzo krótkim zasięgu (do 10 cm) stosunkowo odporne na zakłócenia elektromagnetyczne oraz metale i płyny dzięki czemu można je stosować w środowisku przemysłowym oraz w organizmach żywych.
Systemy LF są dość popularne zwłaszcza w systemach dostępu do budynków oraz znakowaniu zwierząt hodowlanych. Ze względu na zasięg, prędkość transmisji oraz brak identyfikacji kilku obiektów jednocześnie mają mocno ograniczone zastosowanie w innych branżach identyfikacji jak choćby w łańcuchu dostaw.  

Systemy pasywne HF (wysokich częstotliwości)
13,56 MHz

Systemy HF podobnie jak LF również charakteryzują się krótkim zasięgiem - w zależności od anteny i mocy nadajnika przeważnie sięgającym do klikunastu centymetrów. Są jednak pod względem protokołów komunikacyjnych znacznie szybsze, pozwalają na przechowywanie większej ilości danych i umożliwiają zastosowanie zabezpieczeń przed nieautoryzowanym dostępem. Dzięki powyższym właściwościom systemy te są stosowane w kartach płatniczych, kartach komunikacji miejskiej, kartach programów lojalnościowych itp. W skład systemów HF możemy również zaliczyć popularne tagi NFC pozwalające automatycznie uaktywniać różne funkcje smartfona.

Systemy pasywne UHF
(ultra wysokich częstotliwości)
865-956 MHz

Jednym z najbardziej obiecujących typów RFID są systemy UHF. Ich zasięg może wynosić do 15 m a protokoły komunikacyjne pozwalają na odczyt do 2000 tag/s. Dodatkowo cena etykiet w tym standardzie jest najniższa co sprawia, że zazwyczaj jest wykorzystywany w logistyce w systemach inwentaryzacji: wyposażenia, towarów czy w identyfikacji/lokalizacji obiektów z dużej odległości. Etykiety mogą być aplikowane do elementu na etapie produkcji i śledzić cały cykl życia produktu. Dodatkowo etykiety UHF są najtańsze co zwiększa opłacalność stosowania tego typu rozwiązań przy bardzo dużej liczbie obiektów

Systemy aktywne i EHF
(super wysokich częstotliwości)
2,47 GHz

Do najbardziej zaawansowanych systemów RFID należą systemy aktywne, w których tagi RFID wyposażone są we własne zasilanie bateryjne dzięki czemu mogą jeszcze bardziej zwiększyć zasięg odczytu oraz dodać funkcjonalność różnego rodzaju czujników monitorujących np. parametry towaru, do którego zostały przytwierdzone. Tego typu systemy stosuje się w specjalistycznych systemach przeznaczonych do śledzenia np narządów do przeszczepów z monitoringiem temperatury ich przechowywania w transporcie lub w precyzyjnych systemach lokalizacji obiektu w pomieszczeniu.

Chcesz dowiedzieć się więcej? 

Skontaktuj się z nami, chętnie poszukamy rozwiązania idealnego dla Ciebie