zasada działania technologii RFID

Technologia RFID

Technologia RFID polega na identyfikacji oraz lokalizacji obiektów za pomocą fal radiowych.

Przedmioty (także pojazdy, ludzi czy zwierzęta) oznakowuje się specjalnymi etykietami wyposażonymi w antenę i chip pozwalające odebrać i odesłać informacje. Czytnik RFID wysyła sygnał radiowy o odpowiedniej częstotliwości, który powoduje zasilenie etykiet w energię elektryczną i wygenerowanie sygnału zwrotnego od etykiety do czytnika zawierającego unikatowy numer identyfikacyjny tej etykiety. W większości przypadków stosuje się etykiety pasywne, a więc takie które czerpią energię z fali elektromagnetycznej wypromieniowanej przez czytnik co sprawia, że mogą być tanie i działać bardzo długo bez konieczności wymiany baterii. Jedynie etykiety, które mają spełniać dodatkowe funkcje jak choćby cykliczna rejestracja temperatury, pomiary wilgotności lub bardzo duży przekraczający 15 m zasięg wymagają własnego zasilania bateryjnego.

W ramach rozwoju technologi radiowych w identyfikacji powstało wiele standardów systemów RFID charakteryzujących się różnym protokołem komunikacyjnym, a więc i właściwościami systemu co determinuje ich użycie w danej sytuacji.

W technologi tej na szczególną uwagę zasługuje ogólnodostępny standard EPC C1G2 w częstotliwości UHF w którym, czytnik wyposażony w odpowiednie algorytmy antykolizyjne jest w stanie odebrać sygnał i zidentyfikować do kilkuset etykiet jednocześnie co stanowi znaczną przewagę tej technologi nad identyfikacją opartą np. o kody kreskowe. Drugą bardzo znaczącą zaleta jest brak konieczności bezpośredniej widoczności czytnika i etykiety. Układ będzie działał także przez wszelkiego rodzaju przesłony nieabsorbujące lub nieekranujące promieniowania elektromagnetycznego z odległości nawet kilkunastu metrów.  

Podział systemów RFID

Systemy pasywne LF
(niskich częstotliwości)
125 / 134 kHz

Są to  proste systemy o bardzo krótkim zasięgu (do 10 cm) stosunkowo odporne na zakłócenia elektromagnetyczne oraz metale i płyny dzięki czemu można je stosować w środowisku przemysłowym oraz w organizmach żywych.
Systemy LF są dość popularne zwłaszcza w systemach dostępu do budynków oraz znakowaniu zwierząt hodowlanych. Ze względu na zasięg, prędkość transmisji oraz brak identyfikacji kilku obiektów jednocześnie mają mocno ograniczone zastosowanie w innych branżach identyfikacji jak choćby w łańcuchu dostaw. Prostota większości tagów LF pozwala na łatwe ich kopiowanie przez co ich rola w systemach kontroli dostępu powinna być ograniczana.

Systemy pasywne HF (wysokich częstotliwości)
13,56 MHz

Systemy HF podobnie jak LF również charakteryzują się krótkim zasięgiem - w zależności od anteny i mocy nadajnika przeważnie sięgającym do kilkunastu centymetrów choć w szczególnych warunkach można osiągnąć zasięgi nawet paru metrów. Są jednak pod względem protokołów komunikacyjnych znacznie szybsze od standardu LF, pozwalają na przechowywanie większej ilości danych i umożliwiają zastosowanie zabezpieczeń przed nieautoryzowanym dostępem. Dzięki powyższym właściwościom systemy te są stosowane w kartach płatniczych, kartach komunikacji miejskiej, kartach programów lojalnościowych itp. W skład systemów HF możemy również zaliczyć popularne tagi NFC pozwalające automatycznie uaktywniać różne funkcje smartfona.

Systemy pasywne UHF
(ultra wysokich częstotliwości)
865-956 MHz

Jednym z najbardziej obiecujących typów RFID są systemy UHF. Ich zasięg może wynosić do 25 m a protokoły komunikacyjne pozwalają na odczyt do 2000 tag/s. Jest to jeden z szybszych protokołów komunikacyjnych pozwalający przesyłać i odczytywać z etykiet dużą ilość danych. Dodatkowo ceny etykiet w tym standardzie są najniższa co sprawia, że zazwyczaj jest wykorzystywany w logistyce w systemach inwentaryzacji: wyposażenia, towarów czy w identyfikacji/lokalizacji obiektów z dużej odległości. Etykiety mogą być aplikowane do elementu na etapie produkcji i śledzić cały cykl życia produktu. Dodatkowo etykiety UHF są najtańsze co zwiększa opłacalność stosowania tego typu rozwiązań przy bardzo dużej liczbie obiektów

Systemy aktywne i systemy EHF
(super wysokich częstotliwości)
2,47 GHz

Do najbardziej zaawansowanych systemów RFID należą systemy aktywne, w których tagi RFID wyposażone są we własne zasilanie bateryjne dzięki czemu mogą jeszcze bardziej zwiększyć zasięg odczytu oraz posiadać funkcjonalność różnego rodzaju czujników monitorujących np. parametry towaru, do którego zostały przytwierdzone. Tego typu rozwiązania stosuje się w specjalistycznych systemach przeznaczonych do śledzenia np narządów do przeszczepów z monitoringiem temperatury ich przechowywania w transporcie lub w precyzyjnych systemach lokalizacji obiektu w pomieszczeniu.

Chcesz dowiedzieć się więcej? 

Skontaktuj się z nami, chętnie poszukamy rozwiązania idealnego dla Ciebie

ADRES
SAI Solutions
ul. Sosnowa 94/98
97-200 Tomaszów Mazowiecki

KONTAKT
Email: mis@sai.com.pl
tel: +48 533 319 974

Udostępnij tę stronę!