create your own web page

RFID w logistyce

W logistyce najczęściej wykorzystuje się technologię RFID UHF. Produkty oznakowuje się pasywnymi etykietami RFID natomiast w bramach wjazdowych i wyjazdowych fabryki, magazynów, u dystrybutorów i odbiorców montuje się czytnik wraz z antenami RFID, które skanują każdą paczkę/paletę w momencie ich wjeżdżania lub wyjeżdżania z danego obiektu. Proces identyfikacji jest zatem błyskawiczny i nie wymaga zaglądania/rozpakowywania opakowań zbiorczych aby zweryfikować zawartość paczki. Dodatkowo pracownicy mogą przeskanować wysyłki czytnikiem przenośnym na każdym etapie transportu celem weryfikacji ich zawartości. Dzięki takiemu rozwiązaniu w systemie osiągamy pełną widoczność tego jakie produkty znajdują się na jakim etapie transportu, procesy przyjęć i wydań ładunków zostają przyśpieszone, pracochłonność jest zminimalizowana, ogranicza się liczbę pomyłek lub weryfikuje je na początkowym etapie łańcucha dostaw.

RFID w systemach pomiaru czasu w sporcie

W systemach pomiaru czasu wykorzystuje się głównie trzy typy systemów RFID.

1. oparty o tagi HF mocowane do buta zawodnika. Antena montowana jest w macie rozłożonej na starcie, na mecie i każdym punkcie pomiarowym. System ten jest jednak dość niewygodny dla zawodników a pewność pomiarów bywa ograniczona zwłaszcza przy dużej liczbie uczestników.

2. tagi UHF montowane do numeru startowego, jako bransoletka lub montowane do buta lub roweru oraz anteny kierunkowe w postaci bramek na każdym punkcie pomiaru. Zaletą jest z pewnością brak konieczności stosowania mat na linii mety, cena tagu umożliwa duplikowanie ich dla zwiększenia pewności pomiaru. Wadą tego typu systemu jest natomiast zwiększona wadliwość pomiaru w warunkach kontaktu z potem, wodą, czy brudem.

3. tagi aktywne HF, EUHF zasilane bateryjnie oraz anteny zatopione w asfalcie lub anteny liniowe głównie dedykowane są do sportów motorowych. System ten jest najbardziej niezawodny pod względem pomiaru jednak tagi są na tyle drogie, że wymagają ich wielokrotnego stosowania co utrudnia organizacje imprez masowych, w których trzeba obsłużyć wydawanie i zwrot dużej liczby znaczników.

Systemy pomiaru RFID są to świetne rozwiązania pozwalające w prosty sposób zarządzać pomiarem czasu wielu zawodników jednocześnie. Głównymi trudnościami w stosowaniu tych systemów są zagadnienia z doborem odpowiednich tagów radzących sobie z tak ciężkimi warunkami jakimi są pot, kurz i zabrudzenia oraz bliski kontakt ciała człowieka oraz precyzja odnotowania właściwego momentu przekraczania linii mety i startu szczególnie ważne w zawodach sportowych wyższej rangi.  

Systemy RFID kontroli wejścia / wjazdu Identyfikacja pojazdów w ruchu

Systemy kontroli wejścia/wjazdu to bardzo powszechne systemy polegające na zastosowaniu zintegrowanych czytników RFID przy bramkach, szlabanach, furtkach wejściowych. Po umieszczeniu w zasięgu czytnika tagu RIFD następuję jego odczyt i identyfikacja a następnie udzielenie dostępu lub nie w zależności od uprawnień aktualnie nadanych temu konkretnemu tagowi. Systemy te powszechnie stosuje się w instalacjach dostępu do budynków, w komunikacji miejskiej, w systemach parkingowych itp.

W przypadku kart dostępu dla ludzi, biletach wstępu stosuje się zazwyczaj technologie LF lub HF natomiast dla systemów parkingowych ze względu na zasięg odczytu zdecydowanie bardziej funkcjonalne są systemy oparte o UHF. Dodatkowo w oparciu o tagi RFID można budować systemy automatycznego ważenia samochodów, automatycznego poboru opłat, automatycznego zliczania kursów wywozu urobku lub automatycznego zliczania wywozu śmieci a także wiele innych.

RFID w inwentaryzacji towaru lub wyposażenia

Dzięki braku konieczności bezpośredniej widoczności tagu i czytnika, stosunkowo dużemu zasięgowi odczytu oraz możliwości identyfikacji wielu tagów jednocześnie RFID świetnie sprawdza się w systemach inwentaryzacji. Obiekty oznaczone tagami można w krótkiej chwili zidentyfikować i zliczyć poprzez zbliżenie anteny czytnika rfid do inwentaryzowanego obszaru lub w przypadku ciągłej inwentaryzacji poprzez instalację anten zapewniających odczyt tagów w czasie rzeczywistym na całej przestrzeni magazynu. Systemy takie pozwalają wykonać inwentaryzacje w każdej chwili bez potrzeby unieruchamiania magazynu czy angażowania dużej liczby pracowników. Rozwiązania tego typu dają pełną pernamentną widoczność aktualnych stanów magazynowych.

RFID w automatyce produkcji

Aby automatyzacja produkcji dla bardzo zmiennego, personalizowanego asortymentu była możliwa należy zapewnić maszynom identyfikację odpowiednich części i podzespołów oraz ściśle kontrolować to jakie procesy poszczególne podzespoły już przeszły. Z pomocą przychodzi tu technologia RFID. Dzięki etykietom umieszczanym na poszczególnych elementach oraz bramkach z czytnikami RFID na linii produkcyjnej można śledzić obiekty, wywoływać konkretne działania na każdym gnieżdzie produkcyjnym, a także zarządzać historią życia elementu w cyklu produkcyjnym. Osiągamy dzięi temu pełną widoczność i kontrolę przebiegu procesu produkcji.

RFID w hodowli zwierząt

Dzięki RFID można identyfikować zwierzęta oraz wprowadzać automatyzację w ich hodowli. Tagi w kolczykach, chipach podskórnych lub zawieszkach na szyi pomagają jednoznacznie zidentyfikować zwierzę oraz zarządzać jego dostępem do paszy, leków, stanowisk udoju, szczepień itp.

Chcesz dowiedzieć się więcej ?

Skontaktuj się z nami, chętnie poszukamy rozwiązania idealnego dla Ciebie